Опасността ТПТИ бледнее пред опасността СЕТА – търговският договор между ЕС и Канада, който ще бъде подписан до дни. С апаратни хватки Цецка Цачева възпрепятства провеждането на открита парламентарна дискусия
Още в края на миналата година беше ясно, че основната цел на Европейската комисия през 2016 г. ще бъде утвърждаването на Всеобхватното икономическо и търговско споразумение между Канада и Европейския съюз. Знак за това беше и посещението на брюкселски чиновник в България през есента на 2015 г. На състоялата се в Народното събрание дискусия подчинената на търговския комисар Малмстрьом госпожа трябваше да убеди малобройните присъстващи в ползите от СЕТА. За съжаление единствените послания, които се чуха от представителя на Брюксел, бяха: „Европейският съюз е силен!“; „Нашите ценности ще надделеят!“; „Истината и демокрацията са на наша страна!“
Патосът обаче не може да запълни вакуума от информация
Защо продължават да подкопават доверието на гражданите, като казват на черното – бяло? Защо Народното събрание не допусна обсъждане на Трансатлантическото партньорство като част от програмата си за 2015-та година? Къде е позицията на българското правителство, в която са описани ползите и вредите от споразуменията за свободна търговия?
През юли 2016 г. все пак се състоя дискусия в Икономическата комисия в Народното събрание. По покана на нейния председател Петър Кънев сдружение „Солидарна България“ информира депутатите за хода на преговорите по търговските споразумения с Канада и САЩ и представи позицията на организацията. Същото направиха и други граждански организации и синдикати. Депутати от управляващото мнозинство – ГЕРБ и Реформаторския блок, един по един напускаха залата, докато представители на граждански структури излагаха своите аргументи и притеснения. Управляващите не само отказват да говорят,
отказват дори да чуят гражданите
Два месеца по-късно – през септември, отново в Комисията по икономическа политика и туризъм бяха обсъдени две предложения на АБВ и БСП. Предложенията бяха идентични по смисъл: българският парламент да задължи правителството да изготви анализ на ползите и опасностите от договора с Канада, след което министрите да потърсят мнението на народните представители. Още в началото господата Мартин Димитров и Румен Христов – депутати от Реформаторския блок, напуснаха заседанието. Въпреки откровения бойкот и след настоятелно напомняне, че не е нормално и демократично Народното събрание да не знае каква е позицията на правителството, Комисията подкрепи проекторешението на БСП:
до 1 октомври правителството да представи анализ на СЕТА
Крайната дата изтече вчера. Анализ няма, няма и да има. Защото председателят на Народното събрание Цецка Цачева реши, че проекторешението е толкова комплицирано, че трябва да бъде обсъдено и гласувано в още две комисии, преди да стигне до пленарна зала. Ето затова решение на Народното събрание няма, следователно управляващите не са длъжни да споделят как виждат бъдещето на България при глобалната смяна на правилата, която се съдържа в търговското споразумение. Не пред гражданите, дори пред депутатите не са задължени да представят анализ.
Очакваме на 27 октомври договорът с Канада да бъде подписан безропотно в Брюксел от българските управляващи. Преди да е проведен какъвто и да е разговор с обществото. Нормалните, демократични дебати бяха бойкотирани успешно от ГЕРБ и Реформаторския блок, с любезното съдействие на председателя на Народното събрание г-жа Цецка Цачева.