Шест български неправителствени организации подписаха Манифеста на Европейската анти-бедност мрежа (EAPN) и призоваха кандидатите за депутати в Европейския парламент да се присъединят към документа. Сред подписалите са КТ „Подкрепа”, сдружение „Солидарна България”, движение „Днес”, Съюз на пенсионерите-2004 и Българска асоциация на пенсионерите.
Социалните неравенства са достигнали критични прагове, които са заплаха за единството на Европейския съюз, отбеляза проф. Духомир Минев, председател на Националната анти-бедност мрежа. Според него Манифестът е тест за политиците, в който се предлагат решения за повече хуманност; за предотвратяване загубата на цивилизованост и за реконструкция на политическия процес на вземане на решения в ЕС.
Политиците да спрат да рекламират България като дестинация с най-евтин труд и най-ниски данъци, настоя директорът на Института за социални, икономически и синдикални изследвания към КТ „Подкрепа” Олег Чулев. Той изтъкна, че подобна „реклама” е вричане за бедност в бъдеще време.
Председателят на „Солидарна България” Ваня Григорова окачестви Манифеста като един от малкото опити да се влее смисъл в европейската предизборна кампания, така че хората да се ориентират за каква политика, а не за коя абревиатура гласуват.
В Манифеста се констатира, че поради ниските нива на доверие в Европейския съюз (33%) и още по-ниското доверие към националните правителства (27%) демокрацията може да се окаже големият губещ на изборите за Европейски парламент през 2014 г. Растящите нива на бедност, неравенство и ксенофобия, подхранвани от политиките на държавите – членки за конкурентоспособност и строги икономии, вместо кохезия и преразпределение, правят демокрацията крехка. Въпреки тези реалности ЕAPN счита, че демократично избраните представители са част от решението на проблемите и призовава хората да дадат своя вот на предстоящите избори.
„Няма никакво съмнение, че обществата с по-високо равенство работят по-добре за всеки. Няма нищо чудно в това, че точно тези страни са много по-устойчиви спрямо текущата криза и постигат много по-добри резултати от страните със слаба социална защита”, се казва още в документа. В него се настоява за сключването на Социален пакт за социална Европа, чрез който да се предпазят системите за социална защита от непрекъсната им ерозия; да се прекратят провалените мерки за строги икономии; приоритет на политиките да стане намаляването на неравенствата и бедността чрез данъчна справедливост и прекратяване на данъчните убежища.
Пълният текст на Манифеста на EAPN
Кандидатите за евродепутати, които приемат, че Социален пакт е една от най-важните цели за социална, солидарна и просперираща Европа, могат да изразят покрепата си като подпишат манифеста и го изпратят на e-mail: perspekt@tradel.net
Пазарна икономика, меркантилизъм, капитализъм, и държавен капитализъм, е имало и има в историята на човечеството. В България има капитализъм, а това изисква ниски заплати и ниски данъци. Пазарна икономика има в изтока – близкият и далечният. Пазарната икономика разчита на пазарът – на търговията, на алъшвериж, тоест всеки да има максимум пари, тоест инвестицията се прави заради това че има пазар, а не като капитализма – където инвестицията се прави поради излишък на капитал – а производството само си намирало си правило пазара, тоест капитализма смята пазарът за вторичен. Капитализма смята че потреблението от работниците им е нещо лошо, че те хвърлят парите в тоалетната а работодателите инвестират. Значи за да се задържи капитализма без да му изгние стоката, ще трябват да дават печалбата обратно като заем на работниците и на който и да било. И сега има световен дълг от 100 трилиона долара. Османската империя има пазарна икономика, сега Ливан. При пазарна икономика се плаща 50% от добавената стойност за работна ръка. Пазарната икономика не я грижа дали държавата има 100 долара БВП на глава, а каква добавена стойност правиш. Пазарна икономика има в страни с БВП от 500 долара на човек, а минималната заплата е 300 долара, лекарите, месарите, и хлебарите, имат заплати като Швеция. Капиталистическата икономика започва с меркантилизма, чак през 19 век почва да се говори за пазарна икономика, но това са само приказки. 100 трилиона долара е принадената стойност, превърната в дълг, дадена е за потребление – за да не изгние капитализма. Капитализма е мъртъв без банките. Мъртъв.
През 1988 година имаме 60 милиарда долара БВП по сегашни долари, сега имаме 50 милиарда, а преди 1944 година 10 милиарда.
Напишете статия, където дайте данни за минималната заплата в 100 страни, и БВП на зает в тях. 659.17 лева, ли е минималната заплата в Китай, 17 долара на час. Най-добре да има БВП на час работа, и срещу него минималната заплата за 170 часа труд – без удръжки – осигуровки и данък. Защото сега минималната заплата уж била 340 лева но има 30% осигуровки и 10% данък, докато в Дания няма – но получаваш повече социални грижи. Да речем, че китайците имат удръжки 40%, тогава им остава 395 лева, а при нас 215 лева, са минималните заплати на тези държави, при GDP Per Capita (Current Prices, US Dollars) for China in year 2013 is US$ 6,628.86 GDP Per Capita (Current Prices, US Dollars) for Bulgaria in year 2013 is US$ 7,581.50 .
17 юана на час, не $