Идеята за безусловен базов доход сее фалшиви надежди, но буди реални тревоги
Попаднах на 18-минутен телевизионен клип. Бих го причислила към материалите за запълване на времето, ако не беше излъчен в новинарската емисия на ефирна телевизия.
Правят впечатление заучените жестове на участниците. Мезансценът също – национален флаг, навяващ спомени за протести. Младежът и девойката се представят като част от кръг протестиращи. Никой не може да изключи това, като се има предвид шаренията от протести, но „уникалната“ идея не беше забелязана в разгара на бунта.
Не, че не чухме всякакви недомислици – промяна на Конституцията, ограничаване на изборните права според образование, етнос, имуществен ценз; хем национализация, хем либерализация на енергетиката. И все пак от безусловен базов доход нямаше и следа.
Исканията
Тъй като не всички ще имат нерви да го изгледат – младежите с приятни усмивки и сектантско излъчване настояват всеки пълнолетен български гражданин ежемесечно да получава 200 лева от държавния бюджет. Това ще освободи хората от товарите на ежедневието и те ще имат възможност да творят. Младежите наричат себе си Апостоли на Просвещението, не приемат съмнения относно финансирането и ползите от начинанието, понеже „Не е нужно да се доказва, че Слънцето свети“. Не се смейте, сериозни са.
Откъде ще се вземат над 14 млрд. лева годишно – почти целия национален бюджет, според апостолите трябва да решат икономистите. А представители на икономическото съсловие коментират темата изключително сериозно – Емил Хърсев, Кръстьо Петков. Единият е известен със социалната си безчувственост, другият може да бъде забелязан в някои леви, националистически и популистки проекти.
Интервюта и цели предавания са посветени на темата от няколко телевизии. Откроява се TV7, там има цяла поредица за представяне на ББД. Същата телевизия, която подпали истерията с бюлетините в Костинброд в предизборния ден.
Комунизъм?
Това е първата реакция на мнозина, когато се заговори за раздаване на пари на калпак. Без условия, до живот. Поне на тези, които отиват в другата крайност – пазарно общество.
Комунизъм ли е наистина искането за постоянен доход, без значение дали индивидът ще работи, без оглед на материалното му състояние и месечните приходи? Не мисля.
По думите на Апостолите „с ББД се премахва една несправедливост: настоящата социална система“. Социална система, градена повече от век. Бариера пред изпадането на гражданите от обществото. Система за подкрепа на хората в трудни моменти, срещу които никой от нас не е имунизиран.
Окарикатуряване
Дали ББД цели осмиване на всички усилия за социална политика? Възможно. С тази драматургия, изказ и езотерика, които бликат от създадения за целта сайт.
Дълбоки корени
Идеята за гарантиран базов доход има последователи от десетилетия. Съществуват европейски и световни инициативи, които работят в тази насока. Основна разделителна линия между различните варианти е допълваща или заместваща е ролята на ББД. Утопистите пледират за допълващ стандартните социални мерки доход. От другата страна са защитниците на възможното – орязване на всички програми за подпомагане и заместването им с единен доход.
От втория вид е Милтън Фридман. Да, тъкмо либертарианецът, любителят на „по-малко държава“. Защо ли? Защото това ще доведе до отпадане на мерките за подпомагане на възрастни, детски надбавки, майчинство, грижа за деца с увреждания, помощи при безработица, жилищна политика и каквито други социални дейности на държавата се сетите.
Държава почти няма да съществува. А това е мечтата на някои икономически кръгове.
Не отричам и възможността въпросните Апостоли да са просто ентусиасти. Повлияни от призиви за справедливост, премахване на корупцията, минимум бюрокрация. Но комбинацията от блудкав PR, оскъдни аргументи и обилните коментари от „авторитети“, водят до здравословна мнителност. Поне у някои.
“The problem with socialism is that you eventually run out of other people’s money.”
Margaret Thatcher
Птички божии.
На тази на погребението не пяха ли The Wicked Witch Is Dead?
http://www.youtube.com/watch?v=9Jn8K8EA7-Q
Не мисля, че точно нейните съвети трябва да слушаме, нали?
Ето ви ви един отговор, който написах в групата във ФБ за ББДохода!
Подобни статии са много ценни за нас и ние ги следим с голям интерес и си ги събираме… 🙂
„Никола Дамянов: Да! Точно така е – предположението на жадната за себеизява „анализаторка“ Григорова, че Иван и Катя са просто „Апостоли – ентусиасти“,… е вярно и коректно!
Тези млади хора, не са обиграни политици, които да ползват медиен етикет и да жонглират с мазни популиски фрази…
Тези млади хора, не са корумпирани икономисти, които с кухи аргументи могат да обосноват безумните си „професионални“ сметки, за които им е платено, за да направят поредната социална стагмистика…
Това са искрени, почтени и отговорни хора, които правят толкова – колкото могат,… а целите им са добронамерени и в полза на всички ни!
Нима това поведение е нужно да се критикува?
Нима е почтено и честно, да се присмиваш или подиграваш на хора, които НЕ лапат от данъците ни, нито взимат субсидии,… нито ламтят за власт?!
Защо не си зададем въпроса преди да „вдигнем секирата“ – какво правим НИЕ? Какво сме дали НИЕ за благото на ближните си? Какво правим за да излезем от батака, в който е страната ни?
Мога да кажа само едно – единствено времето ще оцени работата на такива съвестни и почтени хора,… а повярвайте – оценката няма да е малка, защото съвестта на тях е ЧИСТА! Защото те са дали и раздали това, което имат и колкото могат да правя, в „полза роду“!
Народа ни ще оцени и друго след време… Ще оцени всички подобни платени писачи и драскачи, некадърни политици и икономисти, „блестящи“ анализатори, като ги закачи да висят на „стената на срама“, която сега се строи…
Рано или късно подобни малки човечета ще получат заслуженото си и то знаете ли най-вече от кой? – от техните близки, от техните деца, от техните приятели и роднини…
Защото смятам така ли? – защото, ако подобни лилипути и ограничени в мисленето си долни хора са в моят род, аз единствено и само – бих се срамувал от този неприятен факт!“
Наистина прави впечатление изключително шлифованото ораторско майсторство във всички изяви по телевизията (и на живо), винаги са с БЕЛИ дрехи, винаги говорят хрисимо, но настъпателно и повтарят едно и също. Във всички форуми, където публикуват нещо ВИНАГИ има и техен коментар в проповеднически стил, ВИНАГИ отговарят в ЧУЖДИ форуми, навсякъде публикуват статии с актуални проблеми и накрая „пришиват“ собствените си идеи (на места с бели конци). Това не са случайни младежи с идеи, това са тренирани представители на нечии интереси.
Представянето на идеята наистина е безумно – апостоли, отказващи да дадат смислени конкретни отговори на елементарни въпроси. Вместо това- заклинания.
Това не трябва да ни изненадва, защото е свързана е в България с фондация Синята птица, която очевидно принадлежи на движението на Ошо. Оттам и белите дрехи, навярно.
Както и отказът от търсене, десетата заповед на Ошо е „Do not search. That which is, is. Stop and see“.
Но самата идея представлява един инструмент и не трябва да я отхвърляме само заради манипулатори като горните. Като всеки инструмент гарантираният базов доход може да има различни начини на прилагане, съответно – резултати.
Ето една хипервъзка с малко информация от други източници:
http://bg.mondediplo.com/article1048.html