Местният парламент се присъедини към Декларацията на местните власти от Барселона срещу Трансатлантическото споразумение. Само за седмица съветници от ГЕРБ промениха диаметрално мнението си.
Снимка: Минка Цонева
Ловеч стана първият областен град и втората българска община, след Горна Малина, който каза „НЕ“ на подготвяното Трансатлантическото споразумение за търговия и инвестиции (ТПТИ) между ЕС и САЩ и на аналогичното споразумение с Канада СЕТА. Местният парламент гласува вчера решение, с което присъедини общината към Декларацията от Барселона от 22 април. След среща на местните власти там в ЕС възникнаха символични зони, свободни от ТПТИ. Община Ловеч се простира върху близо 1000 квадратни километра и обхваща 35 населени места с над 50 хил. жители.
„С Декларацията от Барселона 1600 общини от 12 държави заявиха „Не, благодаря“ на този тип споразумения с аргумента, че те облагодетелстват и осигуряват печалби на големите транснационални корпорации за сметка на местния бизнес, общественото здраве, социалните права, занижават екологичните стандарти, цензурират законодателните органи и създават паралелна система за уреждане на спорове, достъп до която имат само големите корпорации“, заявява ловешкият общински съвет и възлага на кмета на общината Корнелия Маринова да подпише документа от Барселона като акт на присъединяване към него.
Вносителят на предложението Милко Недялков
Предложението за решение беше внесено от общинския съветник и бивш председател на местния парламент – известният журналист Милко Недялков. То бе прието с гласовете на 14 съветници – 7 представители на БСП, двама от местната коалиция „Избор за Ловеч“, по 1 от ДПС, НФСБ и Обединения блок на труда, избраната като независима Цветослава Банова и колегата й Данчо Заверджиев, който също е независим, след като бе изключен от групата на ГЕРБ. Против се обявиха 11 съветници от ГЕРБ и от Реформаторския блок. Седмица по-рано проектът беше подкрепен от всичките 10 комисии на съвета, където за него гласуваха и представителите на управляващата в Ловеч партия ГЕРБ, но намеса от централата в София явно е променила мнението им.
С Декларацията от Барселона Европейския парламент, Европейския съвет и националните правителства с призовават да не подписват СЕТА и се настоява преговорите по ТПТИ да бъдат незабавно преустановени. „Днес Европа се намира на кръстопът. Кризите, пред които е изправен ЕС, изискват политическо решение. Ние вярваме, че такова решение за Европа е поставянето в центъра на политиките на нейните основни ценности: солидарност, зачитане на свободите и справедливост. Тези търговски споразумения от ново поколение са със съмнителен принос за обществото като цяло. Европа трябва да развива икономиката си чрез укрепване на социалните, екологичните и трудовите права, а не само разширявайки свободната търговия“, се казва в документа. Споразуменията се договарят в условия на пълна непрозрачност и в разрез с европейските стандарти за демокрация и представителство, декларират местните власти. Те предупреждават, че ТПТИ, СЕТА и Споразумението за търговия и услуги (TISA) компрометират капацитета на общините да управляват обществени средства в полза на населението за основни нужди като жилищно настаняване, социални услуги, здравеопазване, образование, местно икономическо развитие, екология и безопасност на храните. На срещата в Барселона от България присъства кметът на община Горна Малина Ангел Жиланов.