„Солидарна България“ попадна на част от въпросник – под формата на социологическа анкета, чрез който заинтересовани компании се опитват да променят отношението към шистовия газ.
Интервюиращите се представят за служители на „Витоша рисърч“ – социологическа агенция, дъщерна на Центъра за изследване на демокрацията, чиито донори са основно влиятелни американски правителствени и неправителствени организации.
Таргет на анкетата не са обикновени граждани, а само среди, които имат достъп до взимането на решения – политици, журналисти, бизнесмени, анализатори, социолози. По-голямата част от въпросника се базира на полуистини и откровени манипулации.
Още в началото на блока от въпроси „Запознатост“ компанията, подготвила въпросника, внушава, че в „България има доста големи количества природен газ“. Твърдение, което до сега не е подкрепено от нито един сериозен учен. Дори сайт, поддържан от NGSA – Американска асоциация на производители на природен газ (в това число и шистов), подчертава, че не може да се каже колко газ има някъде, докато той не бъде извлечен. (http://www.naturalgas.org/overview/resources.asp)
След въведението, анкетата-манипулация продължава с 19 подвъпроса, чиято истинска цел не е да събере данни за анализ на съществуващото познание и отношение към технологията за добив на шистов газ, а да изгради ново отношение на базата на въпроси-внушения.
По всяка вероятност събраната чрез въпросника информация ще се използва, за да бъдат напипани благозвучни теми, по които пропагандата за шистовия газ би постигнала по-голяма чуваемост – борба с безработицата, инвестиции, подпомагане на социални дейности.
Част от дезинформацията включва:
– обещания за хиляди работни места, въпреки че посещения на място доказаха, че работните места се изчерпват с няколко хигиенни работника на сондаж;
– теза, че противниците на добива на шистов газ живеели извън районите, предвидени за „разработване“, дори извън страната – абсурдно твърдение, като се има предвид, че общинският съвет на Нови Пазар каза твърдо „Не!“ на шистовия газ и пр. и пр.
След приета забрана за използване на изключително вредната технология за добив на шистов газ с меко казано спорни икономически ползи, заинтересовани страни продължават не да се опитват да търсят по-безопасен начин на добив, а да чистят образа на същата тази опустошителна технология.
Дали пропагандните ПР техники ще помогнат впоследствие да се неутрализират огромните щети за българската природа?
Няма да се уморят да манипулират,но парите им са много и могат да си го позволят!Въпросът е ние дали ще издържим на психическото пък и финансово натоварване,защото всеки от нас бърка в джоба си и вади каквото има за някой плакат, гориво и т.н., а да не говорим за времето.Но аз съм убедена,че ние ще спрем този кошмар и ще се опазим от явно корпоративните интереси скрити под всякакви форми,защото ние живеем тук и искаме да останем да живеем тук и да я има България с чистия и въздух и вода и здрави хора,поне доколкото може,защото тоя бум на ракови заболявания на деца и по други причини съвсем не е случаен.Няма да си дадем водата,нашата кауза е справедлива и всички заедно ще успеем!НИЕ ВИНАГИ СМЕ НА ЛИНИЯ,ЗА ДА СЕ ЗАЩИТИМ!
Ей, гадове, не разбирате ли, че няма да позволим това насилие над България?! И ако си го позволите въпреки всичко, ще настъпи линч над тези, които сега работят срещу родината ни!
Трябва да се говори повече за вредната технология хидрофракинг на народа, и смятам че за това може да помогне телевизия СКАТ /защото другите телевизии са купени/. По никакъв начин не бива да допускаме добив на шистов газ по тази технология! Ако се измисли нова и безопасна – да, но чрез хидрофракинг – твърдо не! Няма да допуснем България да стане пустиня, няма да жертваме житницата си за няма нищо. Никой не е по-голям от хляба!
Геолог съм. Изследвала съм ядковия материал от дълбоките сондажи в Добруджа. Там на дълбочина 3000-5000 м е дефиниран Добруджанския въглищен басейн. Това са въглищни пластове с високо качество в алтернация с аргилити /много плъни нашистени глинести скали. Газ там няма е не може да има поради специфичната геоложка обстановка. Районът е силно разломен и всички пластове в дълбочина са разкъсани и разместени по разломите нагоре и надолу. Всяко вкарване на разтвори под налягане би довело до проникването им по разломите в по-проницаемите пластове /водоносния малм-валанжки комплекс/ както и нагоре към повърхността. Газ няма да се открие, но ще затрием единствения източник на вода в Добруджа и житницата на повърхността. Нека помислим кое е по-ценно. Това засяга нас Чуждите фирми не ги е еня за нас, както и продажните ми колеги.
Благодаря ви за статията. Много се радвам, че ни пишете.Лично аз също съм против този вид газ, особено след като обществото ни не е добре запознато какво ще спечели и какво може да загуби.Преди време бях гледала различни предавания където в страни се добива този вид газ и след време растителността там просто изчезва.За мен това не е безопасно.