Alexander_TodorovПреди няколко години нагли лобисти се опитаха да прокарат въвеждането на финансови пирамиди по примера на принудителните задължителни „частни пенсионни фондове“ и в здравната система. Тогава данък здраве се увеличи от 6 на 8%. Тези 2% допълнително облагане на населението трябваше да отидат във виртуални „лични сметки“ и да се управляват от „частни фирми“. По подобие на схемата с ДЗПО – наричана от лобистите „допълнителна-задължителна“.

За щастие поне тази катастрофа не се състоя, но някак си данък здраве си остана на 8%, вместо да се върне на 6%, както е бил преди лобистите да се опитат да съсипят окончателно и здравната система. Пак ще се пробват, нали умишлено се полагат всички възможни средства, за да се компрометира здравната каса и да се дадат парите на „чуждестранни инвеститори“, които няма да допускат никакви злоупотреби, защото те ще управляват много хубаво. Ще са частни, и в техен интерес ще е да не отпускат ако е възможно никакви средства за здравеопазване, за да си максимизират печалбата. Също така здравна осигуровка от 8% със сигурност няма да им стига, нали и за тях трябва да има печалба, при това максималната възможна?

Значи когато лобистите се пробват отново да въведат финансови пирамиди и в здравеопазването, населението може да очаква ново повишение на данък здраве, като много хубаво ще му се предложи повечето пари, които се изземват принудително, да отиват в „лична сметка“, която няма да се харчи солидарно за други хора (нали на населението му се внушава, че солидарността към други хора е нещо лошо). Хайде по-добре солидарността да не е към хора, а към „частните фирми“, които принудително задължително да прибират за управление данък здраве.

Този сценарий беше предложен преди 2 дни от здравният министър д-т Таня Андреева и проф. Петко Салчев Снимка: Йордан Симеонов, 24 часа

Този сценарий беше предложен преди 2 дни от здравният министър д-т Таня Андреева и проф. Петко Салчев
Снимка: Йордан Симеонов, 24 часа

Друг възможен сценарий е данък здраве да не се увеличава в началото на повече от 8%, но част от вноската да отива в принудителни задължителни „частни здравни фондове“. Това е номерът с грамажа на хляба – гледаш цената на хляба си стои една и съща, но при по-внимателно вглеждане грамажа намален. Така че когато лобистите отново предложат част от данък здраве да се дава на „частни фирми“, а не на лошата здравна каса, то задължително ще означава, че грамажа (рисковете, за които здравната каса плаща – например вместо 2 пломби на зъб годишно, ще се полага 1, или при лечение значително по-скъпо ще му бъде доплащането на здравно осигурения и т.н.) ще бъде намален.

Отделно от това внушението, че задължителен „частен здравен фонд“ би бил по-ефективен от здравната каса и че трябва да се разруши държавния монопол при здравеопазването, е отново проява на най-нагъл лобизъм. Чисто математически при равни други условия, нещата стоят така:

Здравна каса = разходи за здравеопазване + разходи за издръжка на здравната каса

Частен здравен фонд = разходи за здравеопазване + разходи за издръжка на частния здравен фонд + печалба на собствениците на този здравен фонд

Ама те „частниците“ знаят как да оптимизират дейността, че да не излиза по-скъпо. И от къде точно ще режат? От печалбата на собствениците на схемата, или от разходите за лечение на болните?

А може би трябва да се спомене и че един принудителен задължителен „частен здравен фонд“ ще се стреми към постигане на частен монопол върху здравната система. Тоест ще трябват допълнително разходи за медийна пропаганда, за подкупи и т.н. Иначе схемата няма да работи.

И внимание, написаното по-горе важи за основната идея на лобистите – и здравеопазването да се приватизира. При допълнителното доброволно осигуряване в частен фонд вече нещата не стоят така. Там човекът отива и сам си вкарва парите – тоест доброволния частен фонд действително трябва да предлага най-добра допълнителна услуга, на най-добра цена. Действително тогава може да има конкуренция между фирмите и те действително могат да се наричат частни. Но те и сега си съществуват и който иска може да ги ползва и да се осигурява допълнително.

Идеята на лобистите обаче е не да се подобри здравеопазването, а да се накара населението да плаща данък здраве на „частни фирми“ (сигурни свръхпечалби без никакъв риск и напълно законно, виж финансовите пирамиди ДЗПО). Държавният монопол върху системата за национална сигурност – клон здравеопазване, да се превърне в частен монопол.

Появи ли се палячо-самоубиец да предложи подобна идея, гражданското общество трябва да го линчува по такъв начин, че на никой друг да не му хрумне да предлага подобно нещо. В противен случай данъкоплатците ще плащат двойно за здраве, плюс бонус лихви. „Частните фирми“ с фондове от рода на: „Бог да дава здраве“ АД, „Бог взел данъците, Бог не платил за здраве“ АД, „Дал Бог Доверие за здраве“ АД и т.н., от години чакат да си получат кльопачката, ако населението допусне подобно безобразие.

 

Александър Тодоров е магистър по счетоводство и контрол и магистър по икономика и управление на публичния сектор. Понастоящем – докторант по управление на публичния сектор. Текстът е от март 2012 година.

Коментари

коментара